Osmáci si vyzkoušeli tradiční řemesla

19/05/2023
Základní škola

Ve čtvrtek 18. května jsme se s žáky osmých tříd vypravili na ukázky řemesel do Malého muzea kovářství v Holešově. Venku byla zima, ale my jsme se mohli ohřát u kovářské výhně, kterou roztopili studenti Střední odborné školy Luhačovice. Měli jsme možnost získat představu o tom, co obnáší studium a práce uměleckých kovářů, ale také hrnčířů a tesařů. Odvážnější z nás si také vyzkoušeli, kolik síly je třeba k ukování lístku z ocelového prutu, zručnosti k práci na hrnčířském kruhu  a přesnosti k tesařství.

Další naší zastávkou v Holešově byla unikátní Šachova synagoga. Zde jsme se dozvěděli, že tahle perla mezi synagogami pochází už z 16. století, je unikátní svojí výzdobou a dnes slouží již jen ke studijním účelům. Bohatě navštěvovaná je především o prázdninách a pokud jste zde ještě nebyli, určitě si sem cestu na léto naplánujte.

Výlet vlakem do Holešova jsme si užili a ti, kteří přemýšlejí o svém budoucím směřování a studiu, si  rozšířili obzory o méně známá, zato však stále potřebná řemesla.